Jak nie stracić pieniędzy na giełdzie?

Jak nie stracić pieniędzy na giełdzie?

spadki-giełda-akcje-strata

Inwestycje giełdowe często kojarzą się z szybkim i atrakcyjnym wzrostem kapitału. Niemniej jednak, atrakcyjne zyski są ściśle powiązane z ryzykiem strat. Nie da się osiągnąć dobrych wyników finansowych bez narażania się na zmienność cen akcji. Zastanawiasz się jak zminimalizować ryzyko strat na giełdzie?

Rynek akcji na świecie wiele razy przeżywał turbulencje na początku 2023 roku, będąc pod wpływem zarówno globalnych, jak i wewnętrznych czynników. Na scenie światowej, restrykcyjna polityka monetarna Fed, problemy w sektorze bankowym po krachu SVB oraz rosnące napięcia geopolityczne osłabiły zaufanie inwestorów. W kraju natomiast, zmartwienia związane z inflacją, wzrostami stóp procentowych, słabymi zyskami przedsiębiorstw oraz deprecjacją wartości. Kiedy wyniki na rynku akcji są niezadowalające, zazwyczaj odbija się to spadkiem wartości akcji.

Wartości akcji są zmienną częścią gry giełdowej. Cena, która jednego dnia może dynamicznie rosnąć, następnego dnia może równie dynamicznie spaść. Tak więc, jednego momentu możesz cieszyć się z zysków, by w następnym doświadczyć strat wobec spadku wartości twojego pakietu akcji. Co zatem robić w takiej sytuacji? Czy warto całkowicie rezygnować z inwestycji giełdowych? Pomimo ryzyka, są metody na zminimalizowanie potencjalnych strat. Nie trzeba unikać inwestycji w akcje. Trzeba jedynie podchodzić do tego z głową.

krach-na-rynku-kryptowalut

Jak pomyślnie przejść przez korektę rynkową i na niej skorzystać?

Gdy rynek jest w fazie wzrostu, spokój inwestora jest naturalny. Jednak prawdziwą próbą dla każdego inwestora jest okres korekty rynkowej. Aby przebrnąć przez ten okres, potrzebna jest samodyscyplina, odwaga i zdecydowanie. Oto kilka porad, które pomogą Ci nie tylko przetrwać korektę, ale także wyjść z niej jako triumfator.

Kupowanie i sprzedaż z głową

Sprzedaż pod wpływem paniki lub impulsywne zakupy prowadzą do strat. Każda transakcja powinna być przemyślana i analizowana. Dobry doradca pomoże wybrać akcje firm z solidnym modelem biznesowym, zarządzane przez uczciwych i kompetentnych ludzi, będące częścią rosnących branż. Doradca również poda szacunkowy czas trzymania i cenę sprzedaży oparte na dogłębnej analizie. Każda sugestia zakupu czy sprzedaży od Twojego doradcy będzie oparta na badaniach jakościowych i ilościowych.

Przeglądaj, ale bez obsesji

Okresowy przegląd portfela jest kluczowy. Twój doradca będzie monitorować Twój portfel każdego dnia, jednak codzienne spadki nie powinny budzić strachu. Pozwól doradcy monitorować portfel. Nie musisz codziennie sprawdzać swojego portfela. Przegląd co kwartał lub co pół roku jest wystarczający. Firma też potrzebuje czasu na rozwój, co z czasem przełoży się na cenę akcji na rynku.

Kontroluj swoje emocje

Sukces inwestycyjny zależy od umiejętności zarządzania emocjami. Kiedy zainwestujesz w solidne akcje, zachowaj spokój, bez względu na krótkoterminowe fluktuacje.

Pozostanie inwestorem podczas korekty może być trudne, ale jest to klucz do długoterminowego budowania majątku. Ci inwestorzy, którzy potrafią przetrwać trudne chwile, zostaną nagrodzeni.

jak nie stracić pieniędzy na giełdzie

Kiedy zachować spokój i trzymać akcje?

W świecie inwestycji każdy uczestnik rynku stoi przed dwoma fundamentalnymi wyborami dotyczącymi jego kapitału zakładowego – pierwszym jest moment sprzedaży, drugim – decyzja o zatrzymaniu akcji. Przedwczesna sprzedaż jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez inwestorów. Z kolei utrzymanie akcji generujących straty to kolejna pomyłka. Przeanalizujmy te dwie strony inwestowania w akcje.

Spadki są nieodłączną częścią inwestycji

Słynny inwestor Warren Buffett w 1977 r. napisał w liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway: „Zwykle nie kupujemy akcji z nadzieją na korzystne zachowanie cen w krótkim okresie. Jeśli ich działalność biznesowa nadal nas satysfakcjonuje, witamy niższe ceny rynkowe akcji, które posiadamy, jako szansę na zakup jeszcze więcej wartości po lepszej cenie.” Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że korekty rynkowe są zazwyczaj przejściowe, a wartość solidnej akcji z czasem się ujawni. Każdy inwestor długoterminowy zna spadki na rynku, ale bystry inwestor zna sztukę wytrwania lub konsolidacji w tych okresach, aby osiągnąć wyjątkowe zyski. Sekretem udanych inwestycji jest długoterminowe trzymanie aktywów. Jak powiedział Warren Buffett: „Kupuj tylko to, co byś bez wahania trzymał, gdyby rynek zamknął się na 10 lat.”

Lokuj środki w akcje o potencjale wzrostu

Nabywaj akcje, dla których można przewidzieć przyszłą wartość, opierając się na prognozach zysków na przyszłe lata i możliwym wzroście wskaźnika cena/zysk od momentu początkowego przełomu. Twoim zadaniem jest zakupienie najkorzystniejszych akcji o najlepszych prognozach zysków w odpowiednim momencie i wykazanie cierpliwości w ich posiadaniu.

Podążaj za trendami rynkowymi

Dokonywanie nowych inwestycji, gdy rynek ogólny jest niestabilny i zmienia trend, może sprawić, że trudno będzie Ci utrzymać posiadane akcje. Wielu przełomów może nie przynieść efektów, a wartość wielu akcji może spaść, dlatego ważne jest, abyś dostosowywał swoje działania do ogólnych trendów rynkowych.

Określ ceny ‘sprzedaży’ i ‘stop loss’

Po każdej transakcji zakupu, ustal defensywny poziom sprzedaży na wykresie dziennym lub tygodniowym, który wskaże, przy jakiej cenie zamierzasz sprzedać akcje, minimalizując straty (nie więcej niż 8% poniżej ceny zakupu). Czasami poziom sprzedaży może zostać podwyższony, jednak powinien być utrzymany poniżej najniższego poziomu pierwszej normalnej korekty po pierwotnym zakupie. Jeżeli zdecydujesz się podnieść poziom sprzedaży dla ograniczenia strat, nie ustawiaj go zbyt blisko aktualnej wartości akcji, aby uniknąć sprzedaży podczas typowej korekty.

Nie powinieneś ciągle podnosić zleceń stop-loss, ponieważ zmusi Cię to do sprzedaży akcji podczas nieuniknionej, naturalnej korekty. Kiedy wartość Twoich akcji jest o 15% lub więcej wyższa niż cena zakupu, zacznij zastanawiać się, przy jakiej cenie lub według jakich zasad zamierzasz sprzedać akcje, aby zabezpieczyć zysk.

Każda akcja, której wartość wzrośnie o blisko 20%, nie powinna być dopuszczona do spadku wartości. Jeśli kupisz akcje za 50 zł i ich wartość wzrośnie do 60 zł (+20%) lub więcej, nawet jeśli nie zdecydujesz się zrealizować zysku, nie ma uzasadnionego powodu, by pozwolić wartości akcji spaść poniżej 50 zł, powodując stratę. Jeśli już zdarzyło ci się popełnić błąd, nie zabezpieczając swoich zysków, staraj się nie popełniać kolejnego, pozwalając aby przerodził się on w stratę. Należy mieć na uwadze, że kluczowym celem jest minimalizowanie wszelkich strat.

błędy-dywersyfikacja

Uważaj przed sprzedażą zbyt wcześnie

Jednocześnie, nie pozbywaj się akcji przedwcześnie. Jeżeli zobaczysz, że wartość akcji gwałtownie rośnie, przeanalizuj cenę. Odkryj powody nagłego wzrostu – może to wynikać z faktu, że instytucje finansowe zaczęły inwestować w te akcje, może zmienił się nastawienie wobec akcji, może też firma otrzymała duże zamówienie itd. Jeśli twoje rozważania prowadzą do wniosku, że cena ma szansę jeszcze wzrosnąć, zatrzymaj akcje. Pamiętaj, twoim zadaniem nie jest tylko być w prawie, lecz także zdobywać znaczne sumy, gdy masz rację. Inwestorzy zdolni do podejmowania słusznych decyzji i zachowania spokoju są rzadkością. Wypracowanie znaczących zysków na akcjach wymaga czasu, wytrwałości i respektowania reguł.

Poznaj dokładniej swoje inwestycje

Jeśli naprawdę dobrze poznasz firmę i jej ofertę produktową, zdobędziesz kluczową dodatkową pewność, która pozwoli ci utrzymać spokój w czasie kilku nieuniknionych, ale normalnych korekt cenowych. Osiąganie wyjątkowych zysków na akcjach to rezultat czasu, cierpliwości i przestrzegania ustalonych zasad.

Zatem jak nie stracić pieniędzy na giełdzie?

W kontekście rozważań o ochronie kapitału na giełdzie, kluczowe jest, by koncentrować się na metodykach minimalizowania ryzyka, nawet gdy rynek jest naznaczony zawirowaniami. Pomimo turbulentnej natury rynków, istnieje spektrum strategii dywersyfikacji portfela, które mogą chronić przed drastycznymi stratami.

W perspektywie inwestycyjnej, wyważone zarządzanie ryzykiem jest jednoznaczne z przemyślanym podejściem do fluktuacji cen akcji. W świecie giełdy, każda decyzja inwestycyjna powinna być owocem głębokiej analizy, z równym naciskiem na globalne i lokalne determinanty. Zrozumienie dynamiki rynkowej, zarówno w aspekcie globalnym, jak i krajowym, ułatwi nawigowanie przez skomplikowany krajobraz inwestycyjny.

Jedną z fundamentalnych zasad, której przestrzeganie powinno być obowiązkowe dla każdego inwestora, jest dywersyfikacja. Zrozumienie i odpowiednie zastosowanie tej zasady może być kluczowe dla uniknięcia błędów, takich jak zbyt wczesne sprzedawanie akcji.

Biorąc pod uwagę wpływ dynamiki cenowej na efektywność inwestycji, kluczowe jest, by strategicznie ocenić potencjał każdej pojedynczej akcji, a także potencjał całego rynku. Więc, stosowanie strategii, które zminimalizują ryzyko strat, jest kluczowe, nie tylko dla ochrony inwestycji, ale także dla zapewnienia, że każda decyzja jest uzasadniona i oparta na głębokiej analizie.

Równie ważne jest, by być czujnym na szybkie zmiany wartości akcji i by nie podejmować pochopnych decyzji opartych na tymczasowych trendach. Gdy rynek jest niestabilny, zrozumienie skomplikowanej natury zmienności cenowej może być kluczowe dla unikania znacznych strat. Pamiętajmy również, że choć giełda jest areną pełną ryzyka, możliwości, które oferuje, są ogromne. Dlatego istotne jest by podejmować przemyślane decyzje, bazując na solidnej wiedzy rynkowej, a nie rezygnować z możliwości inwestowania.

 

Dodaj komentarz