Jak kupić kryptowaluty? Sprawdzamy, jak działa kantor BTC

Kryptowaluty – jak kupić? Giełda bitcoin lub giełda kryptowalut i portfel.

Zacznijmy do tego, że są trzy główne sposoby na zakup bitcoina – poprzez kantor, giełdę kryptowalut lub bezpośrednio. Zaraz omówimy każde z nich, na początku chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że wcześniej należałoby zacząć od wyboru portfela Bitcoin, dzięki któremu Twoje wirtualne monety będą bezpieczne.

Wyróżnia się kilka typów. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kryptowalut jest portfel sprzętowy. Bitcoiny przechowywane są w nim w trybie offline, a transakcje trzeba potwierdzić kodem PIN. Ma on postać niedużego urządzenia o zaawansowanych możliwościach, lecz to rozwiązanie stosowane zwykle przez doświadczonych inwestorów.

Na początku zwykle wybierany jest portfel desktopowy lub przeglądarkowy. W pierwszym przypadku chodzi o aplikację instalowaną na komputerze osobistym. Portfel online umożliwia dostęp do kryptowalut z poziomu przeglądarki. Jest to teoretycznie najwygodniejsze rozwiązanie, ale nie umożliwiające tak dużej kontroli nad środkami. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest portfel desktopowy lub mobilny. Ten ostatni ma postać aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Kantor bitcoin – pierwszy sposób jak kupić kryptowaluty

Zakup kryptowalut przy pomocy kantorów BTC jest najprostszym rozwiązaniem, skierowanym przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają inwestować w kryptowaluty. Kantor BTC umożliwia m.in. szybkie sprawdzenie kursu kryptowaluty (kantorbitcoin.pl), a także dokonanie transakcji kupna/sprzedaży, gdy jej wartość jest dla Ciebie korzystna.

Jak to działa? Jeśli planujesz zakup bitcoina, musisz podać wartość, za którą chcesz go nabić. Automatycznie zostanie przeliczone, ile kryptowaluty zyskasz. Potem wystarczy już wpisać adres bitcoina do wypłaty. Istnieje też możliwość skorzystania z opcji szybszej wypłaty BTC.

A co musisz zrobić, gdy chcesz sprzedać bitcoiny? Podajesz ich ilość, która zostanie przeliczona na kwotę, którą otrzymasz. Najczęściej pieniądze te są przelewane na rachunek bankowy, trzeba więc podać wszystkie niezbędne dane: numer IBAN, a także imię i nazwisko/nazwę odbiorcy.

Kantor za każdą transakcję pobiera prowizję, która zwykle wynosi ok. 1,5% jej wartości.

Giełda kryptowalut lub giełda Bitcoin (BTC)

Drugim sposobem jak kupić kryptowaluty to rejestracja na jakiejśc giełdzie kryptowalut. Zakup kryptowalut na giełdzie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, co na początku może być dużą przeszkodą. Są to platformy, które umożliwiają zakup i sprzedaż wirtualnej monety pomiędzy jej użytkownikami. Kurs jest wtedy ustalany na podstawie popytu i podaży, a więc weryfikowany jest w czasie rzeczywistym.

Najbardziej popularne i najlepsze giełdy kryptowalut w Polsce to BitBayBinance oraz CoinDeal. Co ciekawe, ta ostatnia wiedzie prym w Europie, a tworzona jest m.in. przez polski zespół specjalistów.

Sposób korzystanie z giełd kryptowalut jest znacznie bardziej skomplikowany niż kantorów BTC, ponadto będzie się różnić, w zależności od platformy, dlatego nie będziemy tego szczegółowo omawiać.

Sprzedaż/kupno kryptowalut face to face

Istnieje jeszcze trzecia, chociaż rzadko wykorzystywana możliwość, czyli bezpośredni handel kryptowalutami, face to face. W tym wypadku dochodzi do zakupu lub sprzedaży w wyniku osobistego kontaktu między zainteresowanymi. Jak ich szukać? Poprzez sprawdzanie ogłoszeń w takich serwisach jak Polskie Forum Bitcoin.

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów 0

Oceń artykuł jako pierwszy!