Jak kryptowaluty współgrają z hazardem
Materiał zewnętrzny sponsorowany
Bitcoin lub Etherium jako środek płatniczy w grach online pojawia się coraz częściej. Salony gier nie są jeszcze gotowe na przejście na konta kryptowalutowe, ale umożliwiają wpłaty za pośrednictwem cyfrowych portfeli, a nawet wypłaty. Jednak potencjał wykorzystania blockchaina w branży hazardowej jest znacznie większy, niż może się wydawać, według ekspertów. W bardzo bliskiej przyszłości mogą istnieć salony automatów do gry lub zakłady bukmacherskie, które zostały w pełni zmigrowane do blockchain.
Zastosowanie blockchaina w branży hazardowej
Oczywistym zastosowaniem kryptowaluty jest jako środek transferu i rozliczeń. Kryptowaluta nie ma powiązań geoekonomicznych i podobnie jak cała sieć, zasób ten jest dostępny z każdego kraju, niezależnie od relacji między państwami i nałożonych ograniczeń. Nie ma potrzeby weryfikacji i deanonimizacji konta, środki są przekazywane za pomocą kluczy i anonimowych portfeli.
Tymczasem nie ma wątpliwości, że takie transakcje są ryzykowne: praktycznie nie ma przypadków włamania do portfeli kryptowalutowych, z wyjątkiem nieostrożności ich właścicieli. Jednocześnie platforma proponująca darmowe spiny bez depozytu często nie sprawdzi, czy środki pochodziły z portfela właściciela konta czy osoby trzeciej, co również rozszerza możliwości. Jedyne co pozostaje do sprawdzenia podczas wypłaty gotówki to upewnienie się, że hasło z samego konta nie trafiło do osoby trzeciej.
Wdrożenie systemu płatności w postaci kryptowalut może nie ograniczać się do kasyn i zakładów bukmacherskich. Wachlarz możliwości blockchain jest znacznie szerszy:
- Duże salony gier mogą emitować własną kryptowalutę o ograniczonej lub progresywnej emisji i płacić nią nie tylko w obrębie samego salonu gier, ale także za reklamy czy programy partnerskie. Użytkownik przed przystąpieniem do gry musi jedynie wymienić inne jednostki pieniężne na token.
- Warto przenieść systemy szyfrowania na blockchain. To upewni nawet najbardziej sceptycznych, że kod jest całkowicie niezależny – zapisy na blockchainie nie mogą być naruszone ani cofnięte.
- Kryptowaluta mogłaby stać się medium wymiany pomiędzy salonami gier jednego właściciela lub franczyzy. W fiatach takie transakcje są nieopłacalne, bo podlegałyby podwójnym opłatom. Z kolei w portfelach transakcja jest po prostu zamawiana z nowymi danymi.
Blockchain ma wielką obietnicę również w odniesieniu do kasyn na żywo. Wprowadzenie szyfrowania kryptograficznego pozwoli graczom przy tym samym stole rywalizować bezpośrednio ze sobą, pozostając przy tym całkowicie anonimowym. Jest to kierunek, w którym duże kasyna już podążają.
Jednym z kierunków, który rozważają już sami producenci automatów do gry, jest umieszczenie slotów na platformie blockchain. Dostęp do ekosystemu w tym przypadku może mieć każdy bez wyjątku – podobnie jak w przypadku danych, nie będzie można ingerować w kod i rekonfigurować slotu dla siebie. Producent, któremu zależy na dobrej opinii i uwadze użytkowników, ustawi procent wypłat na granicy paybacku, co klienci z pewnością docenią.
Korzyści z przejścia na płatności kryptowalutowe
Czas pokaże, które z tych pomysłów zostaną wdrożone i co deweloperzy zaproponują w następnej kolejności. Na razie gracze mogą używać kryptowalut jedynie do wpłat i wypłat, bezpośrednio przez portfele lub przez giełdy i kantory. Nawet to połowiczne wykorzystanie daje zarówno graczom, jak i samym halom wiele korzyści:
- pozwala użytkownikom z krajów objętych stop-listą na grę i dokonywanie przelewów;
eliminuje wycieki dochodów i konieczność płacenia podatków lub rezygnacji z benefitów; - Chroni właścicieli kasyn przed wycofywaniem przelewów (oszustwo, gdy klient najpierw wpłaca pieniądze, a potem wypłaca je przez bank w czasie umożliwiającym wypłatę wygranej)
- Obniża opłaty za przelewy i eliminuje opłaty bankowe za transakcje międzynarodowe i międzybankowe;
- przyspiesza proces transakcji, usuwa związek z godzinami otwarcia placówek bankowych.
- Główną zaletą pozostaje możliwość zachowania anonimowości. Nie wszyscy użytkownicy są skłonni do zwierzania się ze swoich drobnych głupot, a tym bardziej do ujawniania swoich danych bankowych online. Transakcje kryptowalutowe rozwiązują ten problem.
Wady kryptowalut jako środka płatniczego
Kryptowaluty mają dwa problemy. Pierwszym z nich jest różnorodność. Bitcoin ma zbyt wiele problemów, aby być ukierunkowanym specjalnie, a inne są prawie równe. Duże sieci hazardowe będą musiały negocjować i wybrać jakiś ekwiwalent, który w jak największym stopniu będzie odpowiadał większości użytkowników. Być może będzie to jakaś nowa waluta zaprojektowana specjalnie do takich transakcji, ale trzeba ją jeszcze uruchomić, wprowadzić na giełdy i doprowadzić do akceptowalnego poziomu kapitalizacji.
Drugim, i jak na razie głównym problemem, jest to, jak poradzić sobie ze zmiennością. W ciągu 2-3 dni, podczas gdy użytkownik wpłacił środki na swoje konto i gra, cena monety może wielokrotnie wzrosnąć i spaść. System, dotychczas przywiązany do przeliczania na dolary lub euro, nie radzi sobie z obciążeniem – w rzeczywistości trzeba przeznaczyć kilka razy więcej środków niż wpłynęło, a potem kilka razy mniej. Kryptowaluta może się deprecjonować podczas sesji gry. Jednocześnie nie można zabronić graczom wypłacania monet po obecnym kursie i czekać na opłacalny. To również otworzyłoby możliwość manipulacji – kasyno byłoby postrzegane przez niektórych traderów jako darmowa giełda.
Rozwiązaniem może być teaser, czyli kryptowaluta powiązana z walutą fiat. Niektóre kasyna już zwróciły na to uwagę. Ale tak czy inaczej, cały pomysł wymaga jeszcze dopracowania.
Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że kasyna internetowe online są w Polsce zakazane, a gry hazardowe mogą prowadzić do utraty całości pieniędzy. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacania pieniędzy na platformy online.