Jak kryptowaluty współgrają z hazardem

Jak kryptowaluty współgrają z hazardem

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Bitcoin lub Etherium jako środek płatniczy w grach online pojawia się coraz częściej. Salony gier nie są jeszcze gotowe na przejście na konta kryptowalutowe, ale umożliwiają wpłaty za pośrednictwem cyfrowych portfeli, a nawet wypłaty. Jednak potencjał wykorzystania blockchaina w branży hazardowej jest znacznie większy, niż może się wydawać, według ekspertów. W bardzo bliskiej przyszłości mogą istnieć salony automatów do gry lub zakłady bukmacherskie, które zostały w pełni zmigrowane do blockchain.

Zastosowanie blockchaina w branży hazardowej 

Oczywistym zastosowaniem kryptowaluty jest jako środek transferu i rozliczeń. Kryptowaluta nie ma powiązań geoekonomicznych i podobnie jak cała sieć, zasób ten jest dostępny z każdego kraju, niezależnie od relacji między państwami i nałożonych ograniczeń. Nie ma potrzeby weryfikacji i deanonimizacji konta, środki są przekazywane za pomocą kluczy i anonimowych portfeli.

Tymczasem nie ma wątpliwości, że takie transakcje są ryzykowne: praktycznie nie ma przypadków włamania do portfeli kryptowalutowych, z wyjątkiem nieostrożności ich właścicieli. Jednocześnie platforma proponująca darmowe spiny bez depozytu często nie sprawdzi, czy środki pochodziły z portfela właściciela konta czy osoby trzeciej, co również rozszerza możliwości. Jedyne co pozostaje do sprawdzenia podczas wypłaty gotówki to upewnienie się, że hasło z samego konta nie trafiło do osoby trzeciej.

Wdrożenie systemu płatności w postaci kryptowalut może nie ograniczać się do kasyn i zakładów bukmacherskich. Wachlarz możliwości blockchain jest znacznie szerszy:

  1. Duże salony gier mogą emitować własną kryptowalutę o ograniczonej lub progresywnej emisji i płacić nią nie tylko w obrębie samego salonu gier, ale także za reklamy czy programy partnerskie. Użytkownik przed przystąpieniem do gry musi jedynie wymienić inne jednostki pieniężne na token.
  2. Warto przenieść systemy szyfrowania na blockchain. To upewni nawet najbardziej sceptycznych, że kod jest całkowicie niezależny – zapisy na blockchainie nie mogą być naruszone ani cofnięte. 
  3. Kryptowaluta mogłaby stać się medium wymiany pomiędzy salonami gier jednego właściciela lub franczyzy. W fiatach takie transakcje są nieopłacalne, bo podlegałyby podwójnym opłatom. Z kolei w portfelach transakcja jest po prostu zamawiana z nowymi danymi. 

Blockchain ma wielką obietnicę również w odniesieniu do kasyn na żywo. Wprowadzenie szyfrowania kryptograficznego pozwoli graczom przy tym samym stole rywalizować bezpośrednio ze sobą, pozostając przy tym całkowicie anonimowym. Jest to kierunek, w którym duże kasyna już podążają.

Jednym z kierunków, który rozważają już sami producenci automatów do gry, jest umieszczenie slotów na platformie blockchain. Dostęp do ekosystemu w tym przypadku może mieć każdy bez wyjątku – podobnie jak w przypadku danych, nie będzie można ingerować w kod i rekonfigurować slotu dla siebie. Producent, któremu zależy na dobrej opinii i uwadze użytkowników, ustawi procent wypłat na granicy paybacku, co klienci z pewnością docenią.

Korzyści z przejścia na płatności kryptowalutowe 

Czas pokaże, które z tych pomysłów zostaną wdrożone i co deweloperzy zaproponują w następnej kolejności. Na razie gracze mogą używać kryptowalut jedynie do wpłat i wypłat, bezpośrednio przez portfele lub przez giełdy i kantory. Nawet to połowiczne wykorzystanie daje zarówno graczom, jak i samym halom wiele korzyści:

  • pozwala użytkownikom z krajów objętych stop-listą na grę i dokonywanie przelewów;
    eliminuje wycieki dochodów i konieczność płacenia podatków lub rezygnacji z benefitów;
  • Chroni właścicieli kasyn przed wycofywaniem przelewów (oszustwo, gdy klient najpierw wpłaca pieniądze, a potem wypłaca je przez bank w czasie umożliwiającym wypłatę wygranej)
  • Obniża opłaty za przelewy i eliminuje opłaty bankowe za transakcje międzynarodowe i międzybankowe;
  • przyspiesza proces transakcji, usuwa związek z godzinami otwarcia placówek bankowych.
  • Główną zaletą pozostaje możliwość zachowania anonimowości. Nie wszyscy użytkownicy są skłonni do zwierzania się ze swoich drobnych głupot, a tym bardziej do ujawniania swoich danych bankowych online. Transakcje kryptowalutowe rozwiązują ten problem.

Wady kryptowalut jako środka płatniczego 

Kryptowaluty mają dwa problemy. Pierwszym z nich jest różnorodność. Bitcoin ma zbyt wiele problemów, aby być ukierunkowanym specjalnie, a inne są prawie równe. Duże sieci hazardowe będą musiały negocjować i wybrać jakiś ekwiwalent, który w jak największym stopniu będzie odpowiadał większości użytkowników. Być może będzie to jakaś nowa waluta zaprojektowana specjalnie do takich transakcji, ale trzeba ją jeszcze uruchomić, wprowadzić na giełdy i doprowadzić do akceptowalnego poziomu kapitalizacji.

Drugim, i jak na razie głównym problemem, jest to, jak poradzić sobie ze zmiennością. W ciągu 2-3 dni, podczas gdy użytkownik wpłacił środki na swoje konto i gra, cena monety może wielokrotnie wzrosnąć i spaść. System, dotychczas przywiązany do przeliczania na dolary lub euro, nie radzi sobie z obciążeniem – w rzeczywistości trzeba przeznaczyć kilka razy więcej środków niż wpłynęło, a potem kilka razy mniej. Kryptowaluta może się deprecjonować podczas sesji gry. Jednocześnie nie można zabronić graczom wypłacania monet po obecnym kursie i czekać na opłacalny. To również otworzyłoby możliwość manipulacji – kasyno byłoby postrzegane przez niektórych traderów jako darmowa giełda.

Rozwiązaniem może być teaser, czyli kryptowaluta powiązana z walutą fiat. Niektóre kasyna już zwróciły na to uwagę. Ale tak czy inaczej, cały pomysł wymaga jeszcze dopracowania.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że kasyna internetowe online są w Polsce zakazane, a gry hazardowe mogą prowadzić do utraty całości pieniędzy. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacania pieniędzy na platformy online.

Dodaj komentarz