Gdzie kupić kryptowaluty?

Zastanawiasz się gdzie kupić kryptowaluty za złotówki, euro, dolary czy funty?

Mamy 2020 rok, żyjemy w dobie nowoczesnych technologii, szał spekulacyjny na kryptowaluty już minął, za to zaczęła się powolna ewolucja tego rynku. Coraz więcej miejsc, także w Polsce, akceptuje płatności w wirtualnych monetach. Warto zaopatrzyć się w alternatywę dla gotówki i pieniądza elektronicznego kontrolowanych przez banki. Tym bardziej, że Bitcoin oraz inne kryptowaluty wciąż są niezłą inwestycją. Wbrew pozorom, warto w nie inwestować, kiedy inni spisują je na straty lub obawiają się dalszych spadków na rynku, niż wtedy, gdy wszyscy rzucają się do kupna.

Coraz prościej jest znaleźć miejsca, gdzie można wydać swoje kryptowaluty, jednak wciąż łatwiej jest je nabyć niż wymienić na towary lub usługi. Tym lepiej dla czytających ten artykuł, gdyż zaraz przedstawimy wam szereg opcji kupna wirtualnej, szyfrowanej kryptograficznie waluty. Krótko i zwięźle postaramy się odpowiedzieć na wasze pytanie, które zadajecie nam coraz częściej czyli “gdzie kupić kryptowaluty za euro, dolary, funty czy złotówki?” Jeśli ciekawi was ta tematyka zachęcamy również do zapoznania się z artykułem gdzie kupić Bitcoina?

Załóż darmowe konto – giełda bitcoin (BTC) i giełda kryptowalut

gdzie-kupić-kryptowaluty?
Kupno-Bitcoina

Kantor i giełda bitcoin – miejsce gdzie można kupić kryptowaluty

Znamy je bardzo dobrze, gdyż na tej samej zasadzie wymieniamy się walutami fiducjarnymi („papierowym” pieniądzem). Podobnie sprawa ma się z kryptowalutami. Większość kantorów nie istnieje w formie fizycznej, jako lokal, do którego możemy wejść. Istnieją natomiast w formie platformy internetowej. Jest to jedno z podstawowych miejsc gdzie można kupić kryptowaluty za dolary, euro, funty czy złotówki. Najczęściej w kantorze wymieniane sa waluty tradycyjne na Bitcoina, Ethereum, Litecoin, Monero oraz inne popularne krypto. Procedura działa też w drugą stronę – w kantorze możemy pozbyć się już posiadanej przez nas kryptowaluty. Wśród polskich kantorów znajdziemy takie platformy, jak bitcantor.com oraz 4coins.pl, pobierające 2% od każdej wykonanej transakcji.

Giełda kryptowalut | giełda Bitcoin – Zonda darmowe konto – rejestracja

kryptowaluty - gdzie-można-kupić
kantor-kryptowalut

Giełda kryptowalut – gdzie kupić kryptowaluty?

Musimy mieć świadomość, że kantor nie jest giełdą. Nie znajdziemy tutaj dziesiątek lub setek dostępnych par kryptowalutowych albo walutowo-kryptowalutowych. Bitcantor ma w ofercie trzy z najpopularniejszych na rynku kryptowalut – Bitcoin, Ethereum oraz Litecoin. W 4coins jest to już tylko Bitcoin oraz Bitcoin cash. Przed kupnem lub sprzedażą krypto, kantor może wymagać od nas weryfikacji tożsamości, np. za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Jest to procedura AML (Anti-Money Laundering), przeciwdziałająca praniu brudnych pieniędzy. Kupno w kantorze odbywa się za pośrednictwem przelewu lub karty debetowej. W przypadku przelewów natychmiastowych, mogą zostać pobrane dodatkowe prowizje z tego tytułu. Taką tematyką zajmuje się profesjonalna kancelaria IT, która obsługuje najtrudniejsze kwestie prawne jak przygotowanie umów IT czy wdrożenie RODO.

Podczas sprzedaży kryptowalut, uzyskane w ten sposób pieniądze są przelewane na nasze konto, po odliczeniu opłat i prowizji. Kantory internetowe zazwyczaj zapewniają również portfele, gdzie możemy tymczasowo przechować nasze kryptowaluty przed przesłaniem ich na nasz prywatny portfel. Należy pamiętać, aby zbyt długo nie przechowywać kryptowalut w portfelach sieciowych, w kantorach lub na giełdach. Niestety platformy mogą ulec atakowi hakerskiemu, a nasze fundusze przepadną, i to bardzo prawdopodobne, że bezpowrotnie. Zatem znacie już pierwszy typ miejsca gdzie kupić kryptowaluty. 

Zonda – polska giełda bitcoin i polska giełda kryptowalut – rejestracja konta:

Najlepsza-polska-giełda-kryptowalut
Zonda -polska-giełda-kryptowalut

Kolejne miejsce gdzie można kupić kryptowaluty to Bitomat

Innym rodzajem kantorów są „bitomaty”, nazwane tak z racji podobieństwa w wyglądzie i działaniu do tradycyjnych bankomatów. Bitomat w gruncie rzeczy jest jednak samoobsługowym kantorem, możemy tam kupić lub sprzedać kryptowaluty (najczęściej tylko Bitcoin). Przed zakupem musimy jednak posiadać własny portfel kryptowalut, gdyż bitomat poprosi nas o wpisanie jego adresu. Taki portfel możemy założyć w sieci (pamiętając o wspomnianym już ryzyku) lub skorzystać z portfela zainstalowanego wcześniej na naszym komputerze (np. Electrum). Mając własny portfel kryptowalut możemy przystąpić do ich zakupu.

Jak działa Bitomat?

Zasada działania bitomatów jest prosta – wpisujemy adres portfela. Następnie wkładamy do bitomatu ilość gotówki, jakiej równowartość w Bitcoinie chcielibyśmy otrzymać. Ustawiamy wielkość prowizji (im wyższa prowizja, tym szybciej wykonana transakcja) i akceptujemy. Po zakupie Bitcoiny lądują w naszym portfelu, a my otrzymujemy paragon. Nic trudnego, w przeciwieństwie do sprzedaży kryptowalut i ich wymianie na gotówkę. Podobnie jak w internetowych kantorach, podczas sprzedaży krypto w bitomacie możemy być zobligowani do przejścia wymaganej weryfikacji. Tym samym warto mieć przy sobie dowód tożsamości.
kryptowaluty - gdzie-można-kupić?
gdzie-kupić-kryptowaluty-w-bitomatach

Na szczęście nie zawsze jest od nas wymagane. W większości bitomatów przy kupnie, jak i sprzedaży, mamy z góry określony limit wielkości transakcji, zazwyczaj jest to suma do kilku tysięcy złotych. Wśród wad bitomatów największą, w przypadku kupna, jest prowizja, która może dochodzić tutaj nawet do 5% kwoty transakcji. Lepiej mają sprzedający kryptowalutę – zapłacą ok. 1% prowizji od kwoty transakcji. Jeśli zastanawialiście się gdzie kupić kryptowaluty – odpowiedź jest dość prosta – w Bitomatach!

Giełda kryptowalut lub giełda bitcoin

Jest to chyba najlepsze i najbardziej dostępne z możliwych miejsc, gdzie można kupić kryptowaluty. W przeciwieństwie do kantorów, tutaj możemy przebierać w dziesiątkach a nawet setkach różnych wirtualnych monet. Prowizje pobierane od każdej transakcji są nieporównywalnie mniejsze od tych spotykanych w kantorach oraz bitomatach. Z drugiej zaś strony, na giełdzie obowiązuje dodatkowa prowizja od wypłat, rzadziej, przeważnie nigdy od wpłat.

Z pewnością, początkujący użytkownik giełdy będzie musiał zmierzyć się z jej mechaniką. Czasem będzie ona bardziej intuicyjna, innym razem strasznie toporną i skomplikowaną – zależnie od wybranej platformy. Nie jest to jednak żadna z rzeczy, których nie da się opanować.

Rejestracja – giełda kryptowalut i giełda bitcoin – Binance

polska-giełda-bitcoin
giełda-binance-logo

Prowizje od transakcji na giełdach

Prowizje na giełdach kryptowalut zazwyczaj są określone w przedziale od 0.01% (np. KuCoin) do 0.3% (np. Zonda), w przypadku oferty maker, oraz od 0.03% (np. KuCoin) do 0.45% (np. Zonda), w przypadku oferty taker. Prowizja maker obowiązuje zlecenia transakcji kupna lub sprzedaży stworzonych przez nas, a taker już istniejących zleceń transakcji kupna lub sprzedaży (stworzonych przez innych użytkowników), których staliśmy się stroną.

Czasem giełdy oferują ulgi zmniejszające prowizję, np. poprzez kupno kryptowaluty stworzonej przez tę giełdę. Giełda Binance w tym celu wprowadziła swoją własną kryptowalutę – Binance Coin (BNB). Wykonywanie transakcji za jej pomocom daje użytkownikom możliwość handlu z niższą prowizją niż standardowo. Taki zabieg pozwoli zmniejszyć nasze koszty transakcyjne nawet o połowę! Jest to doskonała opcja dla traderów – osób, które wykonują częste transakcje – obracających kryptowalutami.

Gdzie kupić kryptowaluty za dolary, euro, funty czy złotówki?

Większość giełd nie obsługuje walut tradycyjnych, gdyż wymaga to spełnienia specjalnych warunków oraz stosownego uregulowania działalności przez instytucje nadzoru finansowego (np. KNF). Większe giełdy (w tym wspomniany już Binance) do dzisiaj ma z tym problem i udostępnia taką formę tylko poprzez karty kredytowe.

Na szczęście, jedna z naszych rodzimych giełd kryptowalut – Zonda od początku jest miejscem gdzie można kupić kryptowaluty za euro, funty, dolary i złotówki. Giełda Zonda jest przeważnie pierwszym krokiem polskich amatorów kryptowalut w stronę większych giełd. Mimo że, przykładowo Binance, nie obsługuje walut fiducjarnych, możemy wymienić złotówki na Bitcoina lub, tańszego w przesyłaniu, Litecoina, a następnie przesłać go na swój portfel zlokalizowany na giełdzie Binance lub innej. 

Darmowa rejestracja – polska giełda bitcoin i giełda kryptowalut – Zonda:

giełda-gdzie-można-kupić-kryptowaluty
gdzie-kupić-kryptowaluty-za-euro-dolaryf-unty?

Giełda kryptowalut – minusy

Wielkim minusem giełd jest konieczność weryfikacji tożsamości. Od kilku lat jest to niestety norma narzucona przez państwowych regulatorów, która w pewnym stopniu ukróciła anonimowość transakcji kryptowalutowych. Jednakże, zazwyczaj konieczność szczegółowej weryfikacji konta występuje dopiero po sprzedaży kryptowalut i wymienieniu ich na waluty tradycyjne, podczas przesyłania ich na konto bankowe.

Do weryfikacji potrzebny będzie dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport), selfie oraz może być także wymagany dosyć „świeży” (wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed momentem weryfikacji) dokument urzędowy (np. rachunek za prąd lub wyciąg z banku), który potwierdza nasze aktualne miejsce zamieszkania.

W ten sposób poznaliście 3 najważniejsze miejsca gdzie można kupić kryptowaluty!

Wymiana lokalna

Nie jest to metoda pozbawiona wad (jak wszystkie inne zresztą), ale jeśli ktoś chciałby wymienić duże sumy pozostając anonimowym, to jest to najlepszy sposób. Chodzi oczywiście o wymianę „face to face”, nie poprzez sieć, tylko spotykając się z drugą stroną transakcji na żywo. Platforma internetowa LocalBitcoins od lat umożliwia takie formy transakcji. Na stronie możemy znaleźć osoby skłonne do kupna lub sprzedaży kryptowalut. Każda z nich określa interesujący ją kurs wymiany i jej formę. Niekoniecznie musi to być spotkanie „face to face”, można zrobić przelew bankowy, ale chyba nie o to w tym chodzi, to byłby przerost formy nad treścią. Można to porównać z działalnością jaką prowadzi fizycznie skup złomu, który oferuje skup różnych metali w różnych cenach za gotówkę.

Jak to działa?

Najlepszym wykorzystaniem LocalBitcoins będzie znalezienie osoby, chcącej wymienić się właśnie podczas spotkania obu stron transakcji na żywo. Całe przedsięwzięcie nie pozostawia żadnego śladu, gdyż płatność może odbyć się gotówką, a kryptowaluty zostaną przesłane z portfela do portfela (który nie jest przecież imienny). I na tym koniec, można rozejść się do domów.

Każda z powyższych metod ma swoje plusy i minusy, lecz sposobów pozyskania kryptowalut przynajmniej nie jest tak mało, jak kiedyś. Każdy znajdzie coś dla siebie, coś adekwatnego do jego sytuacji. Oczywiście jak i każda inna firma muszą przestrzegać zasad BHP oraz zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Teraz już wiesz gdzie kupić kryptowaluty!

W tym artykule staraliśmy się przybliżyć wam wszystkie dostępne nam informacje oraz doświadczenia dotyczące tego gdzie kupić kryptowaluty za waluty tradycyjne takie jak złotówki, dolary, euro oraz funty w sposób bezpieczny, szybki i wygodny. Mamy nadzieję, że wam to pomogło. Prosimy podzielcie się z nami informacjami w komentarzach jeśli znacie jakieś inne miejsca gdzie można kupić kryptowaluty. Będziemy wdzięczni za takie informacje i chętnie uzupełnimy powyższy artykuł.