Fiat Stablecoins i ich rola w kryptowalutowym ekosystemie

Fiat Stablecoins i ich rola w kryptowalutowym ekosystemie

visa krypto

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Myśl, że kryptowaluta jako idea może upaść, jest już mało poważna. Cyfrowe pieniądze są używane wszędzie i to nie tylko w przypadku czy hostingu plików, ale także w przypadku rzeczy materialnych. Duże domy handlowe zintegrowały już akceptację tokenów, a wielu milionerów zdywersyfikowało ryzyko, zamieniając część swoich aktywów na kryptowaluty.

Nadal jednak główny problem z takimi aktywami pozostaje nierozwiązany – wysoka zmienność sprawia, że nie można nawet obliczyć, ile kapitału znajduje się w znanym fiat. Cena bitcoina czy monero może w ciągu jednego dnia wzrosnąć o jedną trzecią i równie szybko spaść. Stablecoiny, które są powiązane z fiatem, są przez wielu uważane za alternatywę. Wielu ekspertów uważa, że mogą one pogodzić tych, którzy nie ufają kryptowalutom z samą ideą. 

Czym są stablcoiny powiązane z fiatem

Kryptowaluta jest niezabezpieczonym aktywem. Tak jest ona charakteryzowana przez przeciwników tej idei. W rzeczywistości nawet bitcoin ma jakąś wartość – są to przynajmniej środki (prąd i amortyzacja sprzętu), które zostały na niego wydane, nie mówiąc już o ustalonej wartości rynkowej. Niemniej jednak w tej uproszczonej definicji jest trochę prawdy – bitcoin jest wart dokładnie tyle, ile są gotowi za niego dać, a jeśli cena spadnie, to te kody można uznać za nie bardziej wartościowe niż kupa śmieci w zwykłym kuzynie Windowsa.

Stablecoiny to również kryptowaluta i aktywo cyfrowe, ale bezpośrednio powiązane z namacalnym ekwiwalentem. Jeśli pominiemy warianty wspierane przez złoto, ropę lub te same kryptowaluty, są to tokeny wstępnie zrównane ze znanym dolarem lub juanem. W gruncie rzeczy stablcoin to zobowiązanie banku emisyjnego do wymiany tego zestawu liter i cyfr na odpowiednie aktywo na żądanie właściciela. Tym, co odróżnia stablcoin od konwencjonalnego fiat, jest nie tylko brak możliwości liczenia monet czy banknotów, ale także fakt, że w równoległym obiegu znajduje się jednocześnie wiele odpowiedników. Różne banki mogą zaciągać zobowiązania i emitować własne cyfrowe monety, wiążąc je z dolarem lub rezerwą złota. Od nabywcy kryptowaluty wymagane jest jedynie zaufanie do samej instytucji emitującej – pewność, że nie zbankrutuje i będzie w stanie wcześniej czy później uregulować swoje zobowiązania.

Pierwszym Stablecoinem, jak można się spodziewać, był TETHER (USDT), który jest odpowiednikiem dolara. W tej chwili istnieje kilkanaście steibelcoinów, wspieranych przez dolara. Wszystkie, w takim czy innym stopniu, cieszą się popytem, choć nie mogą jeszcze wyprzedzić bitcoina w popularności.

Jak wykorzystywane są fiatowe stablcoiny 

Stablecoiny są w obiegu zarówno wśród entuzjastów kryptowalut, jak i w realnej gospodarce. Zabezpieczenie przelewu w tym formacie jest znacznie łatwiejsze niż przeliczanie dolarów czy euro w klasycznym, topornym systemie. Nie jest tajemnicą, że forma ta jest również znacznie wygodniejsza do ukrywania przelewów – podobnie jak kryptowaluty, stabcoiny wspierane fiatem pozostawiają odbiorcę i nadawcę anonimowymi. Fizycznie niemożliwe jest dokładne zweryfikowanie, kto przelał jakie kwoty, ani zgłoszenie ich do organów podatkowych, a oficjalne instytucje gospodarcze są tym bardzo zaniepokojone.

Zalety i wady aktywa 

Rozwój idei zapewnia równowagę plusów i minusów. Do wad zalicza się: 

  • centralizację;
  • niska zmienność;
  • nieuznawanie przez poszczególne kraje. 

Głównym problemem jest ryzyko wprowadzenia zakazu obrotu. Staje się to dla wielu wątpiących powodem do nieużywania go. Chociaż większość stablcoinów jest wspierana przez duże banki, w tym Narodowy Bank USA, nadal istnieje ryzyko. Ale nie można też uniknąć plusów. W przeciwieństwie do kryptowalut, w każdej chwili można obliczyć, ile dana kwota jest warta w prawdziwych pieniądzach – fiat lub złocie.

To również zmniejsza zmienność – cena Stablecoina nie spada bardziej niż aktywo, do którego jest pegeerowana, a koszty transakcyjne są minimalne. Dlatego jeśli trzymasz pieniądze w kryptowalucie, to powinien to być Stablecoin, a nie kryptowaluta, która w każdej chwili może się zdefraudować. O ile nie mówimy o handlu spekulacyjnym, to stablcoin jest przyszłością. A perspektywa tej przyszłości to nawet 20 lat, kiedy świat będzie gotowy do całkowitego porzucenia fiat jako opcji. Tym bardziej, że sam dolar bez oparcia w walucie stał się już wirtualnym odpowiednikiem.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że gry hazardowe online są w Polsce zakazane i mogą prowadzić do utraty całości pieniędzy. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacania pieniędzy na platformy online.

 

Dodaj komentarz