Dlaczego Kryptowaluty Crash? Oto, co wiemy

Dlaczego Kryptowaluty Crash? Oto, co wiemy

kryptowaluty-krach

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Kryptowaluty nie są obce niepewności, ponieważ są bardzo zmienne aktywa, a to pozostaje klątwą dla nich i kwitnącego rynku kryptowalut. Ta zmienność cen jest również powodem, dla którego ich przyjęcie jest powolne w regionach wrażliwych pod względem finansowym, gdzie inwestorzy wykazują większą ostrożność przy inwestowaniu.

O ile jednak główną winą za słabe przyjęcie kryptowalut jest duża zmienność cen, odpowiedzialność mogą ponosić również czynniki takie jak negatywne media i presja sprzedaży. Czynniki te stoją również za krypto aktywami pogrążający się w rekordach z końca 2021 r., co sprawia, że inwestorzy mają nadzieję na szybką ucieczkę.

Dzisiaj, pomimo zdobycia około 22% od początku roku, Bitcoin nadal handluje na około 22K dolarów. Jest to poprawa w stosunku do średniej ceny 16 tys. dolarów, którą sprzedał w grudniu 2022 roku i bardzo daleka od najwyższych wartości 65 tys. dolarów w listopadzie 2021 roku. Alternatywnie, wiodący altcoin Ethereum i wiele innych altcoins również przeszedł ścieżkę Bitcoin, i wszystkie spadły masowo w cenie. Skumulowany efekt tego, doprowadziło do krypto rynku tracąc ponad 1 bilionów dolarów kapitalizacji rynkowej.

Zanim jednak przeanalizujemy czynniki, które mogą spowodować awarię kryptowalut, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego kryptowaluty mogą być dziś nierentowne i dlaczego rynek kryptowalut nie osiągnął pełnego potencjału.

Crypto Crashing: Dlaczego Zasoby Kryptograficzne Nie Żyć Do Wysokości 2021?

Kiedy na początku 2022 r. zaczęła spadać kryptowaluta, wielu analityków uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska miała w tym swój udział, ponieważ zbiegła się w czasie z okresem, w którym inwestorzy kryptowalut masowo pozbywali się swoich aktywów. W tym okresie Bitcoin stracił co najmniej 20% swojej wartości, a wiele bitmonet, takich jak Ethereum i LUNA, znacznie spadło.

Co więcej, inwestorzy instytucjonalni wykorzystujący kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie wyszli na dobre z punktu widzenia aktywów i rynku kryptowalut. Najlepszy inwestor instytucjonalny Tesla, który sprzedał około 75% z wartości 1,5 miliarda dolarów Bitcoin zakupionego w 2021 roku, był jednym z wielkich nazwisk, które rzuciły aktywa. Jednak porównanie danych z transakcji kryptograficznych na przestrzeni lat w https://immediate-connect.app/pl pokazuje, że inwestorzy detaliczni na kilku kontynentach utrzymali impet. Mimo to wielu innych inwestorów instytucjonalnych nadal wyrzucać Bitcoin i innych altcoins w strachu, przyczyniając się do upadku rynku kryptograficznego.

Wreszcie, Sam Bankman-Fried FTX i FTX.US, który złożył wniosek o bankructwo w listopadzie 2022, również pozostawił wgniecenie na podupadającym rynku kryptowalut. Po tym, jak nie był w stanie spełnić niespotykaną ilość wypłat z klientów, którą otrzymywał, platforma kryptograficzna pozostawiła wielu inwestorów w stratach. Ponadto wymiana była również przedmiotem kryptograficznego włamania, które wyprowadziło z koszyka cyberprzestępców miliony dolarów. Incydent ten pozostawił ogromną bliznę na giełdzie i rynku kryptograficznym, prowadząc do utraty zaufania wielu inwestorów do obu podmiotów.

Dlaczego Cryptos Crash?

Dzisiaj krypto aktywa są inwestycjami finansowymi i jak każda forma inwestycji finansowej; ich ceny zależą od przepływów pieniężnych. Oznacza to, że nie mają one niezależnej wartości i wymagają ciągłego napływu nowych inwestorów, aby utrzymać ceny. 

Jednak znaczące wydarzenia, takie jak wymiana kryptograficzna lub awaria tokenu, mogą wpływać na ceny kryptograficznych aktywów. Ponadto wysokie stopy procentowe, powszechny wzrost inflacji i wiele innych czynników makroekonomicznych może również wpływać na postrzeganie krypto aktywów przez inwestorów i ich zaufanie.

Jednak wymienione poniżej są sześć możliwych czynników, które mogą spowodować kryptowaluty do awarii:

Inwestorzy przyswajający zbyt dużą dźwignię finansową

Według badania przeprowadzonego w styczniu 2022 przez CryptoQuant, wskaźnik dźwigni Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów, co oznacza, że inwestorzy podejmowali zbyt duże ryzyko. Podobnie jak na tradycyjnych rynkach, gdzie inwestorzy maksymalizują stawki z długami, inwestorzy kryptograficznie często wykorzystują dług do finansowania zakupów kontraktów terminowych.

Jednak wielu analityków jest krytycznych wobec takich dźwigni i wierzy, że mogą one doprowadzić kryptowaluty do kolosalnej zmienności w przyszłości. Spadki cen mogą bowiem prowadzić do likwidacji pozycji długoterminowych. Ponadto, w miarę jak ceny spadają, a posiadacze kontraktów terminowych typu future zaczynają likwidować swoje pozycje, ceny nadal będą spadać. 

Niestety, taki scenariusz zawsze szkodzi zmiennemu ekosystemowi, takiemu jak rynek kryptograficzny, który zazwyczaj charakteryzuje się niską płynnością.

Kryptowaluta i relacje na rynku akcji

Źródło: Pexels

Obecnie rynki tradycyjne i kryptowalut są ze sobą powiązane, zwłaszcza że coraz więcej tradycyjnych inwestorów przyjmuje kryptowaluty. Dlatego spadek na giełdzie może prowadzić do inwestorów ostrożnych w inwestowaniu na rynku kryptograficznym i odwrotnie. 

W 2022 r. ceny akcji wielkich korporacji, takich jak Paypal i Tesla, spadły, ponieważ wokół Wall Street pojawiły się nieporozumienia. Jednak negatywny wpływ tych spadków spowoduje, że inwestorzy będą ostrożni, zwłaszcza w przypadku przeznaczania środków na alternatywne i zmienne aktywa, takie jak kryptowaluty.

Niestety, długoterminowy efekt takich ostrożnych ruchów może zobaczyć ich likwidację i dumping już posiadanych kryptowalut. Co więcej, jeśli ten schemat się utrzyma, rynek może ulec załamaniu.

Efekt Śnieżki

Efekt kuli śnieżnej może być negatywny lub pozytywny, w zależności od jego długoterminowego wpływu i implikacji. Typowym przykładem może być sytuacja, która rozwściecza grupę ludzi, prowadzi do protestów i konfrontacji. Ale z drugiej strony, sytuacja ta może również przyciągnąć więcej uwagi do problemu, tworząc większą świadomość i możliwe rozwiązanie.

Jeśli chodzi o kryptowaluty, ponieważ użytkownicy kryptowalut nadal je omawiają, może to zwiększyć świadomość i zwiększyć adopcję. Alternatywnie dyskusja ta mogłaby również zwabić inwestorów krótkoterminowych na rynek kryptograficzny. Niestety, inwestorzy krótkoterminowi zazwyczaj wymieniają aktywa na szybkie zyski, co może zaszkodzić rynkowi.

Presja sprzedaży może również zderzyć kryptowaluty, zwłaszcza jeśli duzi inwestorzy je rzucają. Oznacza to, że jeżeli presja na sprzedaż będzie wysoka, a główni inwestorzy sądzą, że cena rynkowa spadnie, może to również doprowadzić do załamania rynku.

Negatywny efekt multimedialny

Nie można nie doceniać wpływu dzisiejszych mediów, zwłaszcza że media społecznościowe mają władzę w naszym społeczeństwie i pozostają obosiecznym mieczem, który wymachuje pozytywnie lub negatywnie. 

Na przykład właściciel Tesli Elon Musk nadal pisze na Twitterze o Bitcoinie i popularnej monecie memowej, DOGE. Za każdym razem tweetuje, to wpływa na cenę kryptowalut aktywów, jak mają tendencję do zyskania głównie. Jednak, jeśli było odwrotnie, takie tweety mogą zderzyć się z wartością kryptowalut.

Ostatnie badania pokazują również, że za każdym razem, gdy Bitcoin trendów na Twitterze, zawsze prowadzi do likwidacji na rynku kryptowalut. To dlatego, że media społecznościowe mogą zmienić nastroje inwestorów, a rynek może się załamać, jeśli nie będzie po stronie pozytywnej.

Brak Płynności Na Rynku Kryptograficznym

Obecnie największym zagrożeniem dla rynków kryptograficznych jest ich niska płynność, widoczna, gdy inwestorzy lewarowania likwidują dużą część swoich aktywów. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do giełdy, nie zawsze istnieje pula nabywców czekających na zakup porzuconych monet. 

Kiedy to się dzieje, pozostawia dużo podaży z niższymi wymaganiami. Niestety, długoterminowy efekt tego może zobaczyć wartość aktywów drastycznie spada, aż ostatecznie upada.

Regulacja kryptograficzna

Źródło: Pexels

Uregulowanie kryptograficzne w ramach jurysdykcji mogłoby być szkodliwe dla danego składnika aktywów i ogólnego funkcjonowania rynku kryptograficznego.

Typowym przykładem jest Chiny, które w 2021 roku ograniczyły wydobycie Bitcoin, gdzie górnicy nie mieli innego wyjścia, jak przenieść się do miejsc przyjaznych kryptonimem. Ten ruch spowodował znaczny spadek w szybkości mieszania się w sieci monet, które wydobyli.

Jednak według analizy ceny krypto aktywów spadają, gdy wskaźnik mieszania jest niższy, i odwrotnie, ponieważ górnicy otrzymują zachęty w kryptach. Niestety, jeśli górnicy nie opanowali sytuacji szybko, może to doprowadzić do spadku ceny wielu kryptowalut. Ostatecznie może to spowodować załamanie rynku.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Nie zachęcamy do klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacania pieniędzy na platformy online. Bądźcie ostrożni. W świecie kryptowalut dochodzi często do oszustw.

 

Dodaj komentarz