Czym są tokeny – rodzaje i sposoby ich zarabiania

Czym są tokeny – rodzaje i sposoby ich zarabiania

nft

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Pojęcie “kryptowaluty” stało się wszystkim znane. Duża część sprzedawców i usług online wprowadziła warianty w Lightcoin i Monero w swoich systemach płatności, a nawet szkolne stołówki mówią o zarabianiu pieniędzy poprzez wydobycie i handel bitcoinem. Ale niektóre cechy technologii blockchain wymykają się przeciętnemu człowiekowi. W szczególności niewiele osób rozumie, czy istnieje różnica między kryptowalutą a tokenem i co to jest.

Czym jest token?

Zamieszanie pojawia się głównie z powodu podobieństwa obrotów. W sieci powszechnie mówi się o handlu zarówno tokenami, jak i kryptowalutami, a w momencie uruchomienia platform, o dystrybucji zarówno monet, jak i wszystkich tych samych tokenów. Z czego jasno wynika, że są to identyczne lub podobne aktywa, które może posiadać konkretny posiadacz lub podmiot. Token jest tak naprawdę aktywem. Dokładniej mówiąc, jest to forma reprezentacji na blockchainie. I takim aktywem może być zarówno kryptowaluta, jak i każda inna wartość w przestrzeni cyfrowej. Najpopularniejsze wartości, które można nazwać tokenami to:

  • Akcja lub inny papier wartościowy;
  • prawa (autorskie lub własnościowe);
  • dzieła sztuki;
  • kontrakty i umowy. 

Kryptowaluta również znajduje się na tej liście jako jeden z rodzajów aktywów. Odpowiednio, kryptowaluta jest tokenem, ale nie każdy token jest kryptowalutą. Jest to zasadniczo odpowiednik “partii”, który może odnosić się do dowolnego fizycznego lub wirtualnego przedmiotu będącego przedmiotem obrotu.

Jak token różni się od kryptowaluty? 

Wizualnie, nawet ekspert prawdopodobnie nie będzie w stanie odróżnić tokena od kryptowaluty. Jest to zasadniczo zestaw kluczowych znaków, które szyfrują istotę tokena, jego blockchain i właściciela – tj. Portfel, w którym aktualnie przebywa. Zmieniając część tego klucza, token może być przeniesiony z jednego właściciela na drugiego, jak w przypadku kryptowalut – anonimowo.

Główną różnicą między tokenem a ostateczną kryptowalutą jest lokalizacja względem samego blockchaina. Każda kryptowaluta ma swój własny, niezależny i zdecentralizowany blockchain. Token bazuje na już otwartym blockchainie, ale może być zdecentralizowany lub stanowić jedno źródło awarii. Właśnie ta cecha określa rodzaj tokena. Tokeny i kryptowaluty istnieją równolegle, wykonując podobne, ale różne zadania. Zarówno tokeny, jak i kryptowaluty mogą istnieć w tym samym projekcie, chociaż będą handlowane w różnych pozycjach.

Rodzaje tokenów

Nawet wśród kryptowalut można wyróżnić rodzaje i kategorie. Rodzajów tokenów jest znacznie więcej. Przede wszystkim dzieli się je ze względu na rodzaj wykorzystania:

Management tokens – tokeny lub numery osobiste z określonymi prawami. Każdy projekt, start-up crowdfundingowy lub tech-savvy lounge portal online, może emitować własne tokeny, aby zapewnić określone korzyści ich właścicielom. Token może określać prawa do głosowania, jak blok akcji w firmie offline lub dać właścicielowi dostęp do pewnych ustawień i funkcjonalności. 

Stablecoiny to kolejne aktywa, które są powszechnie utożsamiane z kryptowalutami. W rzeczywistości stabelcoin jest cyfrową repliką monety fiat i jest zabezpieczony. Określa to fundamentalną różnicę w stosunku do kryptowalut w ogóle – rząd jest odpowiedzialny za emisję stablcoinów, podobnie jak za walutę narodową jako całość.
NFT lub niewymienne tokeny to wartości cyfrowe (dzieła sztuki, prawa, umowy), które są wystawiane lub odsprzedawane w tej formie. Główną ich cechą jest to, że istnieją w pojedynczej instancji i mają wewnętrzną, w tym dynamiczną, wartość.
W zależności od rodzaju tokenu, może on reprezentować wartość samą w sobie lub w ekwiwalencie. Jednostki nie mają zadeklarowanej wartości i nie są zbywalne, ale określają prawa i obowiązki ich właściciela.

Jak zarabiać na tokenach?

Token jest aktywem. Wszystkie rodzaje zarabiania na aktywach są również prawdziwe dla niego, chyba że zasady platformy lub cechy techniczne blockchaina stanowią inaczej. Najprostszym formatem zarabiania jest kupno i sprzedaż, a także handel. W pierwszym przypadku długoterminowe inwestycje również mają sens, zwłaszcza jeśli projekt jest nowy i obiecujący lub jeśli zakupiona partia ma tendencję do wzrostu wartości.

W drugim przypadku podstawą zarabiania staje się zmienność i skoki wartości. Dla nowych projektów z niewielką liczbą użytkowników nawet 20-30% wzrost wartości w ciągu dnia jest normą. Duża zmienność to ryzyko, zwłaszcza jeśli giełda kryptowalut umożliwia handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Tokeny mogą być również wykupione przez sam podmiot emitujący. W przypadku praw do zarządzania lub udziałów, sam projekt może zaoferować zakup aktywa, w innych przypadkach sensowne może być skorzystanie ze swojego prawa i wpływanie na rozwój pomysłu. W przypadku poszczególnych zasobów tokeny są odpowiednikiem krajowej waluty i mają swoją stabilną lub powiązaną z fiatem wartość, np. Tether (USDT) zawsze jest równy dolarowi, natomiast token pochodny eteru może zapłacić za pojedynczą transakcję. Na giełdach i systemach tokeny są handlowane na równi z innymi kryptowalutami i często nie mają nawet własnej podgrupy.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że kasyna internetowe online są w Polsce zakazane, a gry hazardowe mogą prowadzić do utraty całości pieniędzy. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacania pieniędzy na platformy online.

 

Dodaj komentarz