Czym jest FOMO i czy może doprowadzić do błędów inwestycyjnych?

Czy obawa przed opuszczeniem okazji – FOMO – kieruje Twoimi decyzjami inwestycyjnymi? Może to skutkować podejmowaniem decyzji, które są nieoptymalne dla Ciebie i potencjalnie oznaczać, że zaryzykujesz więcej niż jest to rozsądne.

Bywa, że wydaje się, że wszyscy inwestują w określoną firmę czy branżę. Możliwe, że zauważyłeś informacje o firmie w wiadomościach, gdy wartość jej akcji nagle poszła w górę. Albo słyszałeś rozmowy przyjaciół czy rodziny o tym, jak wszyscy lokują swoje środki w określonym sektorze, oczekując szybkiego wzrostu wartości. Jeśli nie idziesz za tymi trendami, możesz odnieść wrażenie, że przegapisz atrakcyjne zyski.

FOMO to nie nowa koncepcja, ale teraz łatwiej niż kiedykolwiek dzielić się informacjami. Dzięki postom w mediach społecznościowych czy segmentom inwestycyjnym w mediach, możesz zrozumieć, jak inwestują inni, co może wpływać na Twój sposób postrzegania własnych inwestycji. Również łatwiej niż kiedykolwiek działać pod wpływem impulsu. W przeszłości FOMO mogło Cię kusić, ale nie mógłbyś od razu inwestować, co dawało Ci czas na zastanowienie. Dziś, możesz przelać środki i zainwestować w kilka minut.

Jeśli kiedykolwiek podejmowałeś decyzje inwestycyjne, będąc pod wpływem trendu, prawdopodobnie byłeś pod wpływem FOMO.

Dlaczego ma to miejsce?

Nikt nie pragnie być inwestorem, który przegapił wyjątkową okazję. Jak byś się czuł, gdyby koledzy z pracy zainwestowali w start-up, który w ciągu roku przyniósł wielkie zyski, a Ty nie poszedłeś za tłumem? Niewątpliwie odczuwałbyś frustrację. Rozmyślania nad hipotetycznymi scenariuszami mogą skłonić Cię do inwestowania w spółki, które normalnie byś omijał.

Chociaż decyzje inwestycyjne powinny być logiczne i oparte na danych, Twoje uczucia i przeżycia również mają znaczenie. Oznacza to, że emocjonalne uprzedzenia mogą wpływać na Twój sposób inwestowania i postrzeganie możliwości. W kontekście FOMO, „efekt uciekającego pociągu” może mieć wpływ.

Wszyscy znamy termin „wskoczyć na wagonu”, który oznacza wsparcie dla idei tylko dlatego, że jest modna. W kontekście inwestycji, znaczenie jest podobne – decyzje są podejmowane tylko dlatego, że inni też tak robią. Jeśli inwestowałeś bazując tylko na „pewnych typach” czy sugestiach, że akcje skoczą w górę, mogłeś doświadczyć efektu uciekającego pociągu.

Podążanie za modą może dostarczyć pewność, że dokonujesz „słusznej” decyzji. To uprzedzenie może także prowadzić do sprzedaży inwestycji, ponieważ inni sądzą, że wartość tych akcji zmaleje. FOMO może prowadzić do popełniania błędów inwestycyjnych, ponieważ decyzje są motywowane strachem, a nie tym, co jest dla Ciebie dobre.

FOMO-co-to-jest

Jak ustrzec się przed inwestycjami pod wpływem FOMO?

Nie zapominaj o celach inwestowania!

Inwestując, powinieneś mieć na uwadze konkretny cel i kształtować swoje portfelio tak, aby odzwierciedlało twoje aspiracje. Warto pamiętać, że twoje motywacje do inwestowania mogą się różnić od motywacji twoich przyjaciół czy osób wypowiadających się w mediach. To, co jest korzystne dla jednej osoby, niekoniecznie będzie dla ciebie. Pamiętanie o swoim celu pozwoli ci utrzymać koncentrację na powodach twoich decyzji inwestycyjnych.

Filtruj codzienne informacje

Trendy inwestycyjne bywają przejściowe. Dzisiaj dana firma może być na fali, ale czy za rok nadal będzie tak popularna? Dla wielu inwestorów, decyzje powinny opierać się na długoterminowej wizji. Przeskakiwanie z fali na falę może zwiększać twoje ryzyko i sprawić, że przegapisz możliwość długoterminowego rozwoju. Mimo że bywa to trudne, postaraj się odseparować się od codziennych wiadomości rynkowych i skoncentruj się na całokształcie sytuacji.

Pamiętaj o ryzyku inwestycyjnym

Najczęściej, inwestycje oferujące wysokie zyski, wiążą się z dużym ryzykiem. Nie zważaj wyłącznie na potencjalne korzyści, ale również na ryzyko strat; czy wciąż byś zainwestował w start-up, którym wszyscy się zachwycają, jeśli ryzyko jest duże? Zawsze bierz pod uwagę ryzyko przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ignorowanie ryzyka może sprawić, że twoje inwestycje nie będą pasować do twojego profilu ryzyka i ogólnego portfela inwestycyjnego.

Zachowaj cierpliwość

Inwestycje to nie sposób na błyskawiczne wzbogacenie. Historie o inwestorach, których wartość netto gwałtownie wzrosła, są w mediach, ale w rzeczywistości są one wyjątkami. Dla większości ludzi inwestowanie to raczej maraton niż sprint. Zachowaj cierpliwość i skup się na realizacji swojego długoterminowego celu.

Trudno jest całkowicie wyeliminować finansowe uprzedzenia z procesu inwestowania. Jednakże współpraca z doradcą finansowym pozwala na dodatkową perspektywę na twoje inwestycje, co pomaga dostrzec, gdzie decyzje mogą być podyktowane przez FOMO. Współpraca z nami może pomóc w zbudowaniu harmonijnego portfela, odpowiadającego twoim aktualnym warunkom. Zapraszamy do kontaktu, aby omówić twoje inwestycje.

giełda-bitcoin-online-Bitcoin BTC maksima

5 pomysłów jak uniknąć FOMO?

Oto 5 taktyk, aby ograniczyć wpływ inwestycyjnego FOMO na Twoje samopoczucie emocjonalne i psychiczne. Pierwszym krokiem jest umiejętność zauważenia, że obecnie jesteś w stanie emocjonalnego stresu związanego z inwestycyjnym FOMO.

Budowanie świadomości samego siebie jest kluczowe dla rozwoju większej samodyscypliny inwestycyjnej i samokontroli.

UŚWIADOM SOBIE, ŻE MOŻLIWE, IŻ NIE PRZEGAPIŁEŚ NICZEGO

Osiąga się to poprzez stworzenie coś co nazywamy psychicznym oddaleniem, czyli używaniem języka, aby stworzyć mentalny dystans między tobą a impulsem finansowym, który ciągnie Cię w swoją stronę. Mów do siebie w trzeciej osobie, jakby to robiła inna osoba: “Dokonałeś rozsądnych wyborów inwestycyjnych, które są zgodne z Twoimi celami, a ich finansowy triumf nie jest powiązany z Twoim położeniem.”

ZRÓB RACHUNEK SUMIENIA, CZY SAM WYWOŁUJESZ SWOJE FOMO

Utwórz alternatywne ego. Wyobraź sobie, że jesteś kimś innym, bardziej biegłym i doświadczonym inwestorem (np. Warren Buffett) i zastanów się: „Co by Warren podjął za decyzje w tej sytuacji?” Wyselekcjonuj swojego bohatera inwestycyjnego i naśladuj go!

POMÓŻ SOBIE ZAUFAĆ, ŻE NIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE

Pozwól sobie na pewną łaskawość i przyjmij, że nie posiadasz magicznej kuli ani czasu i środków, by stosować każdą skuteczną strategię. Odszukaj w swojej pamięci sytuacje, kiedy utrzymałeś spokój i przezwyciężyłeś wcześniejsze problemy finansowe.

ZASTANÓW SIĘ, CZY TWOJE FOMO NIE JEST SYMPTOMEM CZEGOŚ WIĘKSZEGO

Zastanów się, czy Twoje FOMO nie wywołuje uczuć ogólnego niezadowolenia i niepewności w Twoim życiu. Jeśli tak, prawdopodobnie będzie potrzebne Ci więcej czasu, aby odkryć główną przyczynę i znaleźć sposób na jej zmianę.

WYOBRAŹ SOBIE SWOJEGO PRZYSZŁEGO JA

Wyobraź sobie siebie w przyszłości, takim, jakim chciałbyś być, aby Twoje działania były zgodne z Twoimi przyszłymi aspiracjami. Poproś swoje przyszłe ja o radę i potem ją wdroż!

FOMO inwestycyjne może wydawać się trudne do przezwyciężenia, ale wszyscy możemy stać się bardziej odporni, dzięki regularnej praktyce.

Stosując te sugestie, możesz nauczyć się zachować spokój i opanowanie, kiedy poczujesz, że ominął Cię finansowy zwycięstwo.

hossa-kryptowaluty

FOMO to nie tylko inwestycyjny strach przed pominięciem

Każdy z nas może zidentyfikować uczucia, które wywołuje FOMO. Możemy je odczuwać, gdy zostajemy zaproszeni na imprezę, wakacje czy inne ważne wydarzenie.

Z różnych powodów nie zawsze możemy uczestniczyć we wszystkim, co nasze otoczenie oferuje. Badania wskazują, że FOMO prowadzi do silnego poczucia niezadowolenia i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Osoby dotknięte FOMO mogą przeżywać wahania nastroju, poczucie osamotnienia, uczucie niższości, spadek samooceny i rosnący poziom negatywności, a nawet depresji.

Rozumiejąc oddziaływanie FOMO, łatwo pojąć, jak może ono formować nasze inwestycyjne wybory.

Pieniądze są Twoje!

W związku z tym emocje mogą pełnić kluczową rolę w procesie decyzyjnym niedoświadczonych inwestorów, prowadząc do fatalnych pomyłek finansowych.

Najnowsze dane od TrustPulse ilustrują, jak rozpowszechnione jest FOMO. 60% ludzi dokonuje zakupów pod wpływem FOMO, głównie w ciągu pierwszych 24 godzin. 56% osób, które przeżywają FOMO, to ludzie w wieku 18-30 lat. Co więcej, 7 na 10 osób z pokolenia millenialsów doświadcza FOMO. Zatem zdajemy sobie sprawę, że FOMO jest prawdziwe i szczególnie ryzykowne w kontekście finansowym. Tradycyjnie, większy nacisk kładziony był na strach przed utratą środków w wybranych inwestycjach.

FOMO inwestycyjne skupia się na strachu przed przegapieniem potencjalnego dużego zysku finansowego.

Jak więc FOMO może zakraść się do naszej finansowej rzeczywistości?

  • Przyjaciel przechwala się swoim zyskiem inwestycyjnym i delikatnie wytyka Ci, że nie jesteś częścią tego interesu.
  • Czytasz artykuł o przedsiębiorstwie z dynamicznym wzrostem. Akcjonariusze otrzymują zyski o wartości trzycyfrowej, ale Ty nie posiadasz żadnych udziałów.
  • Twoja sąsiadka dzieli się informacją, że aktywnie stara się „kupować tanio”, zważywszy na spadające wartości na niestabilnym rynku akcyjnym.
  • Twój kolega z pracy jest w siódmym niebie, ponieważ niedawno nabył trzecią nieruchomość inwestycyjną w rozwijającej się dzielnicy. Otrzymuje czynsz wyższy niż średnia rynkowa, a Ty nie masz żadnych nieruchomości inwestycyjnych.

Znajdując się w takich sytuacjach, zaczynamy myśleć, że inni są lepsi w finansowej rozgrywce. Żyją pełniej i są bardziej zadowoleni. Takie uczucia mogą rodzić głęboką zawiść i negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Zacynamy kwestionować nasze decyzje inwestycyjne, co może powodować rosnący niepokój o naszą zdolność do realizacji finansowych celów.

Naturalnie prowadzi nas to do refleksji nad tym, jakie kroki należy podjąć, by uniknąć FOMO w naszych działaniach inwestycyjnych.