Czy giełda Bitcoin i giełda kryptowalut to to samo?

Czy giełda Bitcoin i giełda kryptowalut to to samo?

giełda bitcoin

W czasach, kiedy jedyną funkcjonującą kryptowalutą na świecie był Bitcoin, nie istniał podział na giełdy Bitcoin i giełdy kryptowalut. W gruncie rzeczy, dzisiaj także ten podział raczej nie istnieje. Na giełdach, gdzie obraca się BTC, znajdziemy dziesiątki, a nawet setki innych kryptowalut.

Początki giełd bitcoinów

Pierwszą giełdą Bitcoin był – bardzo dobrze znany w środowisku kryptowalut i nieistniejący już – Mt.Gox. Użytkownicy platformy mogli w bardzo łatwy sposób kupić lub sprzedać posiadane Bitcoiny. Do pewnego momentu także inne giełdy opierały swoje działanie o wymianę jedynego waloru, jakim był niegdyś król kryptowalut.
W miarę upływu czasu, kiedy na rynku zaczęły się pojawiać nowe wirtualne monety, istniejące giełdy kryptowalut zwiększały swoją ofertę o coraz to nowsze projekty. Od tamtego momentu – w krótkim czasie – zakończyła się era giełd Bitcoin, które upadły lub stały się – ogólnie – giełdami kryptowalut. Nie możemy jednak jednoznacznie powiedzieć, że te dwa określenia oznaczają to samo.

Dalsze lata rozwoju dla giełd Bitcoin

Niektóre platformy przez bardzo długi czas pozostawały przy umożliwianiu wymiany tylko jednej kryptowaluty – Bitcoina. Nawet dzisiaj istnieją witryny, gdzie handel opiera się głównie lub jedynie na tej kryptowalucie. Jedną z takich stron jest np. Local Bitcoins, gdzie możemy zakupić BTC wprost od posiadacza – na zasadzie handlu w serwisie aukcyjnym. Przed kilkoma laty była to jedna z nielicznych stron, która umożliwiała anonimową sprzedaż/zakup Bitcoina – za fizyczną gotówkę. Dzisiaj można tam dokonać zakupu za pomocą różnych metod płatności online – jak przelew bankowy, blik itp.

Obecna sytuacja dla giełd kryptowalut

Giełdy, których obrót opierał się na Bitcoinie, zastąpiły dzisiaj kantory i bitomaty, w których, w głównej mierze, wymienia się BTC na waluty FIAT (fiducjarne, tradycyjne waluty) i odwrotnie. Mimo to, najlepszym miejscem do zakupu Bitcoina wciąż są giełdy kryptowalut. Z racji tego, że kurs wszystkich cyfrowych monet jest ustalany właśnie tam, ten sposób zakupu BTC jest najtańszy i najbezpieczniejszy. Na giełdzie kryptowalut mamy także możliwość – „od ręki” – zakupu innych cyfrowych aktywów z długoterminowym potencjałem inwestycyjnym.

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów 0

Oceń artykuł jako pierwszy!