Co to jest Bitcoin?

Bitcoin - czym jest?

Szukasz odpowiedzi na pytanie co to jest Bitcoin (BTC)?

W poprzednim artykule przybliżyliśmy Wam co to jest kryptowaluta. Dziś odpowiemy na pytanie „co to jest Bitcoin?”.
Najkrótszą i najprostszą odpowiedzią na to pytanie – Bitcoin to po prostu pierwsza szyfrowana waluta elektroniczna.

Pierwsze informacje z opisem działania tej wirtualnej waluty pojawiły się w październiku 2008 roku. Od tamtego momentu Bitcoin zyskuje coraz mocniejszą pozycję wśród inwestorów i cieszy się niesłabnącą popularnością, jako jedna z najlepszych kryptowalut. W 2009 roku dokonano pierwszej transakcji Bitcoinem natomiast w 2010 roku powstała pierwsza giełda bitcoin o nazwie Bitcoin Market. Dziś możliwość handlu i wymiany jest dość powszechna na dziesiątkach platform. Taką opcję daje np. polska giełda kryptowalut BitBay lub największa światowa giełda Bitcoin – Binance.

Bitcoin – czym jest w istocie?

Bitcoin stworzony został przez osobę (lub grupę osób tego dokładnie nie wiadomo) ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Monety Bitcoina zawierają publiczny klucz tzw. Adres aktualnego posiadacza. Gdy jeden użytkownik przesyła dowolną ilość do monet do innego, rezygnuje z ich posiadania dodając klucz publiczny do tych monet oraz podpisując je własnym kluczem prywatnym.

Następnie ta transakcja trafia do sprawdzenia do sieci peer-to-peer (rozproszony system komunikacji w sieci komputerowej zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient–serwer) w celu sprawdzenia jej poprawności, podpisów cyfrowych, ilości monet a następnie następuje jej przetworzenie.

Prywatne klucze kryptograficzne których używa się do autoryzowania transakcji, mogą zostać zapisane na komputerze osobistym na tzw. Portfelu sprzętowym bądź w stworzonym do tego celu programie lub konkretnej dedykowanej do tego aplikacji na smartfonie. W każdym z tych przypadków, bitmonety mogą zostać w dowolnym momencie i szybko przesłane przesłane na adres dowolnego uczestnika sieci, bez względu na to, w której części świata jest ta osoba. Mamy nadzieję, że teraz już trochę lepiej rozumiesz co to jest Bitcoin. Interesuje Cię zakup Bitcoina?

„Wydobycie nowych Bitcoinów” – nazwane tak zostało ze względu na charakter zbliżony do wydobycia prawdziwego złota. Każdy użytkownik sieci aktywnie weryfikujący transakcje po spełnieniu określonego warunku, statystycznie bardzo mało prawdopodobnego, może trafić na monety. Prawdopodobieństwo, iż dany użytkownik otrzyma partię monet, zależy od stosunku mocy obliczeniowej wniesionej do sieci za jego pośrednictwem do sumy mocy obliczeniowej wniesionej przez wszystkie węzły.

Ilość monet w jednej partii nigdy nie jest większa niż 12.5 BTC (ale niebawem ma zostać ponownie zmniejszona), a nagrody są zaprogramowane na zmniejszanie się w czasie aż do zera, tak aby kiedykolwiek mogło zaistnieć nie więcej niż 21 milionów monet. Z czasem, gdy liczba wydobywanych moment będzie spadała, motywacją dla użytkowników do jej przetwarzania mają być opłaty transakcyjne.

Bitcoin - co to takiego

Proces stopniowego zmniejszenia wydobycia nazywany jest BTC halving. ma miejsce mniej więcej co 4 lata i skutkuje spadkiem nagrody o połowę dla kopiących tą kryptowalutę. Nagroda jest przyznawana za grupowanie operacji w bloki transakcji, a następnie ich zapis bezpośrednio do Blockchain.

Giełda BitBay – rejestracja

Pierwsza nagroda za zapis do Blockchain bloku transakcyjnego wynosiła 50 Bitcoinów. Było to w 2009 roku, kiedy powstał. 29 listopada 2012 roku – nagroda wydobywcza zmalała o połowę – do 25 Bitcoinów. Ostatni spadek nagrody, z jakim mieliśmy do czynienia miał miejsce 9 lipca 2016 roku. Od tej pory nagroda wynosi 12.5 Bitcoina. Kolejne najbliższe zmniejszenie nagrody dla górników – szacuje się, że będzie miało miejsce w 2020 roku.

Czy już wiesz i rozumiesz co to jest Bitcoin?

Do tej pory, ze względu na ciągły postęp technologii blockchain, dochodziło już do rozłamów Bitcoina. W ten sposób w sierpniu 2017 powstał Bitcoin Cash. Natomiast w listopadzie 2017 roku powstał Bitcoin Gold niejako w sprzeciwie do kopania bitcoina w systemie ASIC (Application-Specific Integrated Circuit), czyli przez duże firmy korzystające w tym celu z wyspecjalizowanego sprzętu.

Teraz już wiesz co to jest Bitcoin!

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów 0

Oceń artykuł jako pierwszy!