CO NOWEGO W ŚWIECIE KRYPTO

CO NOWEGO W ŚWIECIE KRYPTO

krypto-aktualności

W świecie krypto zawsze coś się dzieje, mniej lub bardziej widocznego. To przede wszystkim wahania kursów i notowań, stopniowa akceptacja kryptowalut przez poszczególne firmy, zachowania inwestorów i powstanie nowych kryptowalut. 

Jednym z ciekawych aspektów wydaje się być stosunek złota do Bitcoina jako najbardziej popularnej kryptowaluty świata (co czyni go swoistym złotem cyfrowym). W obecnym 2022 roku przez pięć miesięcy złoto wyprzedzało bitcoin. Po okresie spadkowym w maju, kiedy to cena złota spadła poniżej 1800 USD 16 maja, w ostatnich dniach miesiąca ta tendencja się odwróciła, również dzięki osłabieniu zarówno dolara, jak i euro. Biorąc pod uwagę niekorzystne dla dolara i euro tło makroekonomiczne z rosnącą inflacją, nie jest zaskoczeniem, że inwestorzy zaczęli szukać ratunku w złocie. World Gold Council wymienia cztery zalety złota wobec kryptowalut. Po pierwsze, źródła popytu na złoto są bardziej zróżnicowane w porównaniu z podażą i posiadaniem kryptowalut. Po drugie, mimo że kryptowaluty przyczyniły się do bardzo wysokich obrotów, znacznie zwiększyły również ryzyko dla portfeli finansowych. Po trzecie złoto jest wysoce płynnym aktywem, wobec czego portfele kryptowalutowe mogą faktycznie skorzystać na wyższych alokacjach dla złota. Wreszcie złoto i kryptowaluty pełnią bardzo różne role w portfelu inwestycyjnym.

Niemniej jednak w pierwszym weekendzie czerwca tego roku inwestorzy wstrzymali oddech, obserwując wzrost notowań kryptowalutowych. Nie było wiadomo czy to jest tymczasowe, czy też wreszcie nastąpiło bardziej trwałe odwrócenie trendu. Ale już zauważono, że notowania kryptowalut najczęściej wahają się właśnie podczas weekendu ze względu na mniejszy obrót i marżę. Według Josha Olszewicza, szefa badań w Valkyrie Investments, ten trend to pułapka hossowa (bull trap), gdyż bitcoin najprawdopodobniej wznowi trend spadkowy, który obserwowano przez ostatnie dwa miesiące. Olszewicz uważa że Bitcoin spadnie do poziomu 22 000 dolarów, zanim jeszcze wzrośnie w tym roku. Ale duże wahania notowań bitcoina nie zmniejszyły jego popularności, która zresztą przyczyniła się do powstania dedykowanych stron internetowych o tej właśnie kryptowalucie. Podobne strony niekiedy mają zaawansowane rozwiązania technologiczne i podwyższony poziom bezpieczeństwa, jak na przykład platformy gdzie do handlu i inwestycji mogą przystąpić zarówno nowicjusze jak i doświadczeni inwestorzy. Automatyzacja procesu handlu znacznie ułatwiła poruszanie się na rynku kryptowalut. Ostatnio pojawiła się również kolejna aktualizacja bitcoina o nazwie Taproot, podobno pierwsza taka od 2017 roku. Aktualizacja obejmuje tak zwane inteligentne kontrakty, prywatność i obniżanie kosztów transakcji. Co najważniejsze, umożliwi bitcoinowi wykonywanie inteligentnych kontraktów na blockchainie BTC.

Jednocześnie Indie z zapartym tchem czekają na wprowadzenie Ustawy o kryptowalutach i przepisach dotyczących oficjalnej waluty cyfrowej (The Cryptocurrency and Regulation of Official Digital Currency Bill). Oczekuje się, że projekt ustawy ułatwi stworzenie oficjalnej waluty cyfrowej emitowanej przez Bank Rezerwowy Indii. Ustawa najwyraźniej ma również na celu zakazanie wszelkich prywatnych kryptowalut w kraju. Dopuszcza jednak pewne wyjątki dla promowania podstawowej technologii kryptowaluty i jej zastosowań.

Podobnie jest obecnie na ogół w Stanach Zjednoczonych. Niektóre stany próbują zachęcić firmy wydobywające kryptowaluty do otwarcia na ich rynki, oferując ulgi podatkowe w nadziei na stworzenie miejsc pracy. Jednak w Nowym Jorku prawodawcy poszli w innym kierunku: na początku czerwca ustawodawca stanowy nieoczekiwanie uchwalił ustawę, która nakładałaby dwuletni zakaz wydawania nowych pozwoleń na wydobycie kryptowalut, zwłaszcza w przypadku niezbędnego do takiego wydobycia spalania paliw kopalnych. Taka ustawa uczyniłaby Nowy Jork pierwszym stanem, który wprowadziłby podobne ograniczenie.

U nas w Polsce względna popularność kryptowalut, chociaż jak na razie tylko w postaci bitcoina, się utrzymuje. W kraju istnieje wiele giełd obsługujących BTC, a w Warszawie jest nawet dedykowany bankomat bitcoinowy. Niemniej jednak jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki wezwał do zakazu handlu kryptowalutami. Takie posunięcie jest odpowiedzią na rosnącą liczbę oszustw i przestępstw związanych z bitcoinem w Polsce.

Ogólnie światowy rynek kryptowalut w piątek 10 czerwca pozostał w dużej mierze bez zmian, gdyż Bitcoin, Ethereum i inne czołowe kryptowaluty 2023 nie odnotowały dużego ruchu w ciągu dnia. Sytuacja na giełdzie, ze wszystkimi jej skutkami, nie miała większego wpływu na rynek kryptowalut, który nie odnotował dużych wzrostów i pozostał w bessie. Bitcoin uplasował się na poziomie około 30 000 dolarów. Obecnie globalny rynek kryptowalut wynosi 1,24 biliona dolarów, co oznacza spadek o 0,83 procent w ciągu ostatnich 24 godzin.

Materiał zewnętrzny marketingowy sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte oraz linki. Zachowaj ostrożność klikając w linki oraz zostawiając swoje dane osobowe i pieniądze na zewnętrznych stronach internetowych. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z bardzo dużym ryzykiem utraty nawet całości kapitału.

 

Dodaj komentarz