Bittrex uzyskało zgodę sądu na likwidację majątku i zakończenie operacji w Stanach Zjednoczonych.
Po przegranej sprawie sądowej i zawarciu ugody z SEC, decyzja sądowa umożliwiła Bittrex opuszczenie Stanów Zjednoczonych.
Wiodąca giełda kryptowalut Bittrex otrzymała 30 października zgodę amerykańskiego sądu upadłościowego na zamknięcie operacji w Stanach Zjednoczonych oraz na likwidację majątku w celu spłaty wierzycieli.
Chociaż firma zamyka swoją działalność w USA, międzynarodowe ramię z siedzibą w Liechtensteinie nadal obsługuje klientów w innych jurysdykcjach.
Bittrex zakończyło działalność w Stanach Zjednoczonych Sędzia Brendan Shannon z sądu upadłościowego USA dla okręgu Delaware zatwierdził zrewidowany plan upadłości rozdziału 11 Bittrex w celu zakończenia działalności w USA, kończąc prawie dziesięciolecie firmy w kraju.
Najnowsze wydarzenia nastąpiły miesiące po tym, jak giełda kryptowalut ogłosiła, że wycofuje swoje usługi ze Stanów Zjednoczonych. Według Bittrex, firma podjęła decyzję z powodu niejasnych regulacji kryptowalutowych w kraju, które uczyniły działalność nieopłacalną.
Jednakże, tygodnie po ogłoszeniu planów opuszczenia USA, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) doręczyła giełdzie kryptowalutowej wezwanie Wells, a następnie wytoczyła proces, zarzucając firmie i jej współzałożycielowi oraz byłemu CEO Williamowi Shiharze naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Dodatkowo, regulator stwierdził, że sześć tokenów wymienionych na platformie z siedzibą w Seattle było papierami wartościowymi.
Po zarzutach SEC, Bittrex złożyło wniosek o upadłość rozdziału 11, nie wcześniej jednak prosząc klientów o wypłatę swoich środków. Jak stwierdzono w złożeniu w tamtym czasie, aktywa i pasywa były warte między 500 milionów a 1 miliard dolarów, z ponad 10 000 wierzycieli. Dwie inne jednostki, Bittrex Malta i Bittrex Malta Holdings również złożyły wniosek o ochronę przed upadłością w USA.
Bittrex początkowo złożyło pozew kwestionujący zarzuty SEC i dążący do ich oddalenia, firma w sierpniu osiągnęła ugodę z SEC, zobowiązując się do zapłaty 24 milionów dolarów tytułem zwrotu nienależnie uzyskanych korzyści, odsetek przed sądowych i kar cywilnych. Firma nie zaprzeczyła ani nie przyznała się do zarzutów.
Od ponad 7 lat interesuje się kryptowalutami, tokenami i blockchainem, a także innymi nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy systemy informatyczne. Aktywnie inwestuję od ponad 10 lat. Swoją przygodę rozpocząłem od polskiej GPW i NewConnect. Opracowałem setki wysoce merytorycznych artykułów i publikacji dla tego i wielu innych portali zewnętrznych. Pasjonat kryptowalut, ultimate frisbee i marketingu internetowego.