Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase zadebiutowała na NASDAQ

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase zadebiutowała na NASDAQ

giełda kryptowalut i bitcoin coinbase

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ. Jest to największa kryptowalutowa giełda w USA oraz pierwsza, która pojawiła się na amerykańskim parkiecie. 

Giełda Coinbase została założona przez Briana Armstronga – byłego dewelopera Airbnb – w czerwcu 2012 roku. Tym samym jest to jedna z trzech najdłużej działających platform, służących wymianie kryptowalut, na świecie. Armstrong zebrał wtedy kapitał startowy rzędu 150 000 USD, który był potrzebny do uruchomienia giełdy. W późniejszym czasie dołączył do niego Fred Ehrsam – trader z Goldman Sachs – który także dołożył swoją cegiełkę do powstania tej giełdy kryptowalut i został wspólnikiem Armstronga. Przez ostatnie 9 lat Coinbase zawarło szereg partnerstw z czołowymi markami, takimi jak Dell, Dish Network oraz Time. Na przestrzeni lat giełda była doinwestowywana milionowymi inwestycjami przez fundusze venture capital. Swego czasu, w 2013 roku, w Coinbase zainwestował także raper – Nas – którego udziały są teraz wyceniane na 35 – 175 mln USD

Coinbase może się pochwalić bazą klientów, która wynosi ponad 56 milionów użytkowników z całego świata, w tym wielu z Polski. Platforma dostarcza usługi handlu Bitcoinem oraz 58 innymi cyfrowymi monetami. Szacuje się, że aktywa, które inwestorzy ulokowali na tej giełdzie kryptowalut są warte 223 mld USD, co stanowi ponad 11% udziału w całym rynku kryptowalut. 

Wczoraj odbył się debiut Coinbase na giełdzie NASDAQ, która jest panteonem amerykańskich spółek technologicznych. Jeszcze w 2020 roku giełda była wyceniana na „zaledwie” 5,8 mld USD. W ostatnich miesiącach wielu inwestorów spierało się, jaka będzie początkowa wycena giełdy kryptowalut, kiedy ta zadebiutuje na tradycyjnym parkiecie. Predykcje mówiły, że Coinbase będzie wyceniony na około 100 mld USD w momencie debiutu. Te przewidywania okazały się trafione – w dziesiątkę. 

Cena referencyjna – ustanowiona przez NASDAQ – za akcję amerykańskiej giełdy kryptowalut została ustalona na poziomie 250 USD. Okazało się jednak, że wycena była mocno niedowartościowana, gdyż już w momencie otwarcia, cena za jedną akcję Coinbase osiągnęła pułap 381 USD, aby zaraz potem przekroczyć 400 USD. Pierwszy szczyt został osiągnięty na poziomie 429 USD, po czym nastąpił dziewiczy dołek, gdzie cena spadła w ciągu kilku godzin do 310 USD. Obecnie oscyluje na poziomie ponad 330 USD za akcję. Tym samym Coinbase przez kilkadziesiąt minut był wart powyżej 100 mld USD! 

Wobec debiutu amerykańskie giełdy kryptowalut nie pozostał obojętny rynek kryptowalut. W dniu dzisiejszym – dniu debiutu Coinbase na parkiecie – Bitcoin osiągnął najdroższą wycenę w historii, sięgając pułapu ponad 64 000 USD